TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Пратеници повторно со патни трошоци над 10 илјади евра за 6 месеци

Макфакс - 14.07.2018

За само шест месеци одредени пратеници повторно направиле патни трошоци од над 10 илјади евра, покажуваат податоците до кои дојде Макфакс со користење на Законот за слободен пристап до информации, за првите пет месеци од годинава како и последниот ...

Во исчекување на решение за кратење на патните трошоци, пратениците повторно инкасирале илјадници евра

1tv

Повторно пратеници зеле по над 10 илјади евра за патни трошоци

А1 On

Пратеници повторно со патни трошоци над 10 илјади евра за 6 месеци

Точка

Либертас Press24 Вечер еМагазин

8 поврзани вести »

Аларм; Забрането капење во Вардар, Лепенец и Пчиња

Алсат-М - 14.07.2018

Водите на реките Вардар, Лепенец и Пчиње се преплавени во отпадоци, многу бактерии и други отровни материи. Последните анализи на примероци добиени од Институтот за јавно здравје покажале дека овие води припаѓаат на петтата категорија во поглед на ...

626.000 исселени се враќаат дома за НатоФест

Република - 14.07.2018

Не згаснува гневот на граѓаните за вечерашната прослава која со буџетски пари се организира низ 15 градови низ Македонија. Покрај илјадниците пораки и статуси, Студентите за Македонија со Фејсбук настан протестираат против апсурдноста на овие ...

Ќе се истражува реконструкцијата на албанскиот театар

Алсат-М - 14.07.2018

Министерството за култура ќе го проверува договорот за реконструкција на Албанскиот театар. Дополнително работна група ќе ги чешла и потпишаните анекси, како и постапката на избор на фирми кои веќе со години го реновираат овој објект.

Села на Шара соочени со опасност од епидемија

Алсат-М - 14.07.2018

Повеќе од 5000 жители од селата Ларце, Селце и Вејце во шарскиот регион, секој ден се соочуваат со нечистотија и лош мирис поради канализацијата во село Лаце во Тетово, која завршува на главната улица.

Џолев за ТВ 24: Со акмисот имаше огромни опструкции, не се само 860-те заташкани предмети

24 Вести - 14.07.2018

Судот соработува со Јавното обвинителство, состојбата со акмисот и злоупотреби да биде што побргу разрешена, вели во интервју за ТВ 24 првиот човек на Кривичниот суд, Иван Џолев. Опструкциите со акмисот беа огромни и не се само во делот на 860-те ...

Што крие наколната населба во Охрид?

24 Вести - 14.07.2018

Тајните и мистериозноста на исклучителниот Залив на коските, голема амбиција за странските подводни археолози. До крај неистражена, а плодна за работа е наколната населба од железно време која ова лето ќе открие нови приказни за јавноста преку ...

Мозаикот од кој се изроди договорот

Deutsche Welle - 14.07.2018

Изгледа неочекувано, но Вашингтон ја култивираше Грција како сидро на стабилност во регионот, а Ципрас стана сојузник кој е многу подоверлив од Ердоган. Геостратешките потреби го изнедрија решението за името...

Мозаикот од кој се изроди договорот

Локално

Мозаикот од кој се изроди договорот

Либертас
3 поврзани вести »