TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

На местото на исцрпените јагленови наоѓалишта во РЕК ќе се градат фотонапонски електрани, потпишан договор за поволна ...

Сакам да кажам - пред: 18 часа

ЕСМ деновиве потпиша договор со ЕБРД за поволна кредитна линија за изградба на две фотонапонски електрани Битола-1 од 20 мегавати и Осломеј-2 од 10 мегавати. Изградбата на двете електрани ќе чини околу 25 милиони евра, од кои 5,7 милиони евра ќе ...

Странски искуства за РЕК на патот на Транзицијата кон производство од обновливи извори

Тера

Eвропски искуства за РЕК Битола на патот на транзицијата кон производство од обновливи извори

Битола Њуз
3 поврзани вести »

Државата ќе градеше 14 базени, ама градителот заминал во затвор

Алсат-М - пред: 18 часа

Проектот на Владата за изградба на 14 затворени базени во целата држава е пред неуспех. Компанијата која требаше да ги изгради престанала да работи откако еден од сопствениците завршил во затвор.

Тетово доби базен, но со работа ќе почне од септември

Сакам да кажам

Отворениот базен го претвори Македонски Брод во летен центар

Н.Македонија

Пуштен во употреба новоизградениот базен на Општина Тетово

MakPress
4 поврзани вести »

Помор на риби во реката Раец во Фаришка Клисура, во која била испуштена непозната течност

Сакам да кажам - пред: 21 часа

Помор на риба се случи вчера во реката Раец, кај село Дреново, Кавадаречко. Настанот бил пријавен во доцни попладневни часови, по што Државниот инспекторат за животна средина Кавадарци (ДИЖС) извршил вонреден надзор, во присуство на јавниот ...

Помор на риби во реката Раец

MakPress

Помор на риби во реката Раец, од возило била испуштена непозната течност

МКД
3 поврзани вести »

Изгаснат шумски пожар кај кочанско Вранинци, опожарени и објекти во кои никој не живеел

Курир - пред: 21 часа

Припадниците на Територијалната противпожарна единица и на Доброволното противпожарно друштво од Кочани имаа ефикасна интервенција за гаснење шумски пожар во атарот на планинското село Вранинци.

Изгаснат шумски пожар кој зафатил и три куќи во село Вранинци

Сител

Изгаснат шумски пожар кај кочанското село Вранинци

Канал5
3 поврзани вести »

„Чекор пред себе“ – забавно едукативен настан

Тера - тукушто објавено

Здружението на психолози за стручна и морална поддршка на деца и возрасни „Рилука“, во соработка со танцовиот клуб „Спортакус“, со поддршка од општина Битола, на плоштадот Магнолија, организираа голема детска забава, насловена „Чекор пред себе“.

Без струја повеќе улици во градот и селата

Kumanovo News - пред: 2 часа

Потрошувачите на повеќе улици во Куманово денеска ќе останат без електрична енергија. Од 7:45 до 11 часот струја ќе нема на улиците Др. Рибар, Ѓуро Ѓаковиќ, Бајрам Шабани, Тоде Мендол, Поток Серава, Доктор Нухи, дел од Трета МУБ - објектите околу ...

Утре без струја голем дел од Куманово

Кумановски м.
2 поврзани вести »

Меѓународна конференција во Ресен за спас на Преспанско Езеро

Бизнис Вести - пред: 19 часа

Општина Ресен денеска беше домаќин на меѓународна конференција посветена проект, финансиран од Европската Унија – „Превенција од ризици за одржливи практики за животна средина за земјоделци – Преспа“.

Меѓународна конференција во Ресен за спас на Преспанско Езеро

MakPress

Меѓународна конференција во Ресен за спас на Преспанско Езеро

Канал5
3 поврзани вести »

Општина Охрид: Загриженост за „Македонски Просветители“ СДСМ требаше да ја искаже во периодот кога проектот беше во ...

OhridNews - пред: 11 часа

Доколку бевте искрени и чесни, а не злонамерни и подмукли, вашата загриженост за Булеварот „Македонски Просветители“ ќе ја искажевте во периодот кога проектот беше во фаза на проектирање. Наместо кога ги согледавте сите недостатоци на проектот да ...