TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Во Богданци финишира изградбата на рекреативната патека

Опсервер - пред: 3 часа

Гевгелија, 26 мај 2020 () – Рекреативната патека за пешаци и велосипедисти од Богданци до излетничкото место „Честе јавори“, со должина од 2.650 метри, влезе во завршна изработка, потврдија денеска од надлежната општинска служба.

Гевгелија ќе го слави Спасовден со тридневна културна програма

Опсервер - пред: 3 часа

Гевгелија, 26 мај 2020 () – Празникот заштитник на градот Вознесение Христово или Спавден гевгеличани ќе го прослават со тридневна културна програма која во организација на Домот на културата годинава ќе се реализира на поинаков начин поради ...

Нов паркинг кај паркот „Полана“

Н.Македонија - пред: 2 часа

Општина Кавадарци кај паркот „Полана“ гради нов паркинг простор, кој ќе овозможи паркирање на уште 40 возила. Оперативата на ангажираната фирма „Градба промет“ од Кавадарци работеше на шалување на одводната решетка за зафаќање на атмосферската и ...

Затворот обновен по европски стандарди

Н.Македонија - пред: 3 часа

Речиси по една година од почетокот на реконструктивните зафати, Битола доби затвор по европски стандарди. Казнената установа во Црн Мост стана современ затвор. За неговото реновирање се потрошени околу еден милион евра од европските фондови и од ...

Општина Битола ќе додели финансиска поддршка на НВО секторот и спортски клубови

Опсервер - пред: 1 час

Битола, 26 мај 2020 () – Од денес до 9 јуни отворен е јавниот повик на Општина Битола за финансиска поддршка на здруженија на граѓани, фондации и спортски клубови. За проектите на невладиниот сектор издвоен е еден милион денари, и исто толку ...

Општина Битола ќе додели финансиска поддршка на НВО секторот и спортски клубови

Бизнис Вести
2 поврзани вести »

Сугарески и Спасовски во посета на далекуводот Штип-Пробиштип

Frontline - пред: 2 часа

Реализираме најголеми инвестиции од преку 90 милиони евра во електропреносниот систем во државата, напиша Сугарески. Претседателот на Владата Оливер Спасовски, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и генералниот директор на АД МЕПСО, Ева ...

Спасовски и Сугарески во увид на далекуводот „ТС Штип – ТС Пробиштип” пред пробното пуштање

Опсервер
2 поврзани вести »

Во завршна фаза изградбата на градска капела во Делчево

Опсервер - пред: 1 час

Делчево, 26 мај 2020 () – Градежните работи за изградба на градската капела во Делчево се во завршна фаза. Во моментов се работи на финалната обработка на внатрешните ѕидови и на плафоните, по што како што информираат од општината ќе се пристапи кон ...

Во завршна фаза изградбата на градска капела во Делчево

Вечер
2 поврзани вести »

Нови асфалтирани улици во битолско Долно Оризари

Опсервер - пред: 29 мин

Битола, 26 мај 2020 () – Градоначалникот на Општина Битола Наташа Петовска изврши увид на градежните активности и асфалтирањето на две нови улици во битолското населено место Долно Оризари.

Проработи фонтаната кај „Магнолија“ во Битола

Н.Македонија - пред: 3 часа

Фонтаната на „Магнолија“ кај споменикот на Филип Втори во Битола по неколкудневен „одмор“ повторно проработи. Деновиве од фонтаната повторно можат да се видат силни млазеви вода кои ја освежуваат околината кај споменикот.

Ал Џезеира: Во крајбрежјето на Охридското Езеро секојдневно никнуваат нови дивоградби

OhridNews - пред: 3 часа

Во крајбрениот појас на Охридското Езеро има повеќе од 700 нелегално изградени објекти, а речиси секојдневно се градат нови. Вака регионалната телевизија Ал Џезеира Балканс, го започна прилогот емитуван деновиве, за состојбата со дивоградбите во ...

(ВИДЕО) Ал Џазира: Над 700 нелегално изградени објекти на Охридското Езеро

Скопје1
2 поврзани вести »