TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Во Студенчишкиот канал во Охрид се појавија понтони, не се знае чии се

Сакам да кажам - 04.06.2020

Се појавија понтони на просторот кај Студенчишкиот канал во Охрид наменет за сидрење на пловни објекти, кој на времено користење му е даден на ЈП „Билјанини извори”. Од ова јавно претпријатие велат дека не го знаат сопственикот, па затоа повикуваат ...

По 5. пат корона дијалози на УКЛО, тема “Влијанието на пандемијата врз транспортната и комуникациска стратегија“

Битола Њуз - 04.06.2020

Со најновата тема: „Влијанието на пандемијата врз транспортната и комуникациска стратегија на Република Северна Македонија – нови регионални, глобални предизвици и потреби“ продолжи серијалот Корона дијалози на УКЛО, организиран во соработка со ...

ЈК “Травел“ ги подари летувањата на четворицата здравствени работници вклучени во борбата со ковид-19

Битола Њуз - 04.06.2020

Туристичката агенција ЈК “Травел“ денес ја заврши акцијата, во која додели летувања на четворица здравствени работници, кои беа директно вклучени во лекување на пациени од ковид-19, односно беа на првата здравствена линија.

Скрининг на 60 полицајци од меѓународниот контингент во Гевгелија

MakPress - 04.06.2020

Откако еден полицаец од унгарскиот контингент, кој беше дел од граничната полиција на нашата јужна граница, добил позитивен резултат на Ковид-19 кога се вратил дома, на 26 мај ,во договор со државната комисија за заразни болести одлучивме да ...

Полицајци кои се дел од меѓународниот контингент што ја обезбедува јужната граница се ставени во изолација

4NEWS
2 поврзани вести »

За еден сантиметар зголемен водостојот на Охридското Езеро

Опсервер - 04.06.2020

Скопје, 4 јуни 2020 () – За еден сантиметар е зголемен водостојот на Охридското Езеро во однос на вчера, но е за еден сантиметар понизок од просекот за јуни, покажуваат последните мерења од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

За еден сантиметар зголемен водостојот на Охридското Езеро

Канал5

За еден сантиметар зголемен водостојот на Охридското Езеро

MakPress
3 поврзани вести »

Дефект на една од главните водоводни цевки во Брусничко-лавчанската населба

Тера - 04.06.2020

Утрово се случи дефект на една од главните водоводни цевки F350, во Брусничко -лавчанска населба кај поранешната телевизија Орбис. Од „Водовод“ информираат дека делови од градот ќе бидат без водоснабдување, а делови со намален притисок.

Брусничко-лавчанската населба без вода поради дефект на главна водововна цевка

Битола Њуз
2 поврзани вести »

Кирил Пецаков рекордер на советничката говорница, неколкумина негови колеги воопшто не дискутирале

OhridNews - 04.06.2020

Во периодот од јануари 2019-та до март 2020 година, најголем број излагања на седниците на Советот на Општина Охрид, 80, имал Кирил Пецаков, советник и координатор на советничката група на ВМРО – ДПМНЕ.

Фото вест: додека се полагаше цвеќе, гулаб застана на споменикот “Ангел“

Битола Њуз - 04.06.2020

Додека се полагаше цвеќе на споменикот на бранителите “Ангел“ кој се наоѓа во паркот кај Саат кулата во Битола, гулаб застана на врвот на споменикот, на прстот на ангелот. Иако, имаше голем број на луѓе и прилична гужва, неочекувано гулабот слета на ...

Споменикот “Ангел“ кај Саат кулата

Битола Њуз
2 поврзани вести »

Поради новонастанатата состојба „Галеб“ само со една линија до Скопје

OhridNews - 03.06.2020

Поради новонастанатата состојба, во четрврток, 4 јуни, АД „Галеб“ – Охрид ќе сообраќа кон Скопје само со една линија. Поаѓањето кон Скопје ќе биде во 05.30 часот, додека единствениот автобус на „Галеб“ од Скопје за Охрид се враќа во 16.30, информира ...

Отворањето на границата ќе го заживее Дебар

MakPress - 04.06.2020

Жителите од двете страни на македонско-албанската границата, но и сопствениците на објекти од трговска, угостителска и другата услужна дејност, со нетрпение ја очекуваат одлуката на Владата на Македонија за отворање на границата, откако од 1 јуни ...