TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

„Microsoft News“ е новата апликација за вести на компанијата за Android и iOS

1tv - пред: 9 часа

Мајкрософт сака да стане главен извор за најнови вести за милиони корисници. Компанијата го користи својот официјален блог за да извести дека тие прават промени на начинот на кој тие препорачуваат и прикажуваат статии на Интернет.

„Microsoft News“ е новата апликација за вести на компанијата за Android и iOS

Либертас
2 поврзани вести »

Меркел и италијанскиот премиер го надминаа недоразбирањето околу мигрантите

Макфакс - пред: 10 часа

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, вели дека германската канцеларка, Ангела Меркел, му рекла оти дошло до недоразбирање во врска со нацрт-изјавата на ЕУ за имиграцијата. Тој најави дека нацртот ќе биде повлечен.

Вака се навива за Русија во Чеченија (фото)

Маркукуле - пред: 7 часа

Лидерот на Чеченија, Рамазан Кадиров, стана една од централните фигури после мечот од второто коло од групната фаза на Светското првенство помеѓу Русија и Египет. Базата на репрезентацијата на “фараоните” се наоѓа во Чеченија, а после победата на ...

Кадиров се „огради“: Немам ништо со поразот на Египќаните на Мундијалот

Руска реч
2 поврзани вести »

Убиена лавицaта која побегна од кафез во Зоолошката градина во Брисел

Либертас - пред: 15 часа

Лавицата што побегна од својот кафез во Зоолошката градина во Планкендал, во близина на Брисел, е убиена, соопшти ЗОО. Лавицата се шетала низ зоолошката градина цело утро, но не успеале да ја успијат.

Убиена лавица кога побегнала од кафезот во зоолошката градина во Брисел

Макфакс

Лав избегал од кафез во зоолошката градина во Брисел

24 Вести

Евакуирана зоолошката градина во Брисел

+инфо

Курир Точка Бриф А1 On Локално Либертас Курир Вечер

20 поврзани вести »

Чешкиот премиер Бабиш бара да се зајакнат границите на ЕУ и да се зголеми бројот на вработени

Вечер - пред: 11 часа

Чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска изјави дека Европската агенција за заштита на границата – Фронтекс, треба да се зајакне и да се зајакнат нејзините овластувања значително. Бабиш, на заедничката прес-конференција во Будимпешта по состанокот со ...

Аеродром на Флорида воведува мерка за скенирање на лицата на сите патници

Макфакс - пред: 11 часа

Најголемиот аеродром на Флорида, меѓународниот аеродром во Орландо ќе стане првиот во САД кои ќе ги скенира лицата на патници на сите влезни и излезени летови, вклучувајќи ги и државјаните на САД, објавија денеска аеродромските власти.

Аеродром на Флорида воведува мерка за скенирање на лицата на сите патници

Точка
2 поврзани вести »

Сопругата на Нетанјаху обвинета за проневера

Р.С.Европа - пред: 12 часа

Против сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху денеска е подигнато обвинение поради систематска проневера на стотици илјади шекели(десетина илјади долари) за оброци во премиерската резиденција.

Сопругата на Нетанјаху обвинета за проневера

Алсат-М

Сопругата на израелскиот премиер обвинета за проневера на државни средства

Независен

Сопругата на Нетанјаху обвинета за проневера на околу 100 илјади долари

ТВ21

1tv Слободен Печат Н.Македонија МКД AKO

9 поврзани вести »

Поранешната украинска премиерка сега сака да биде претседателка

МКД - пред: 12 часа

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко најави вчера дека ќе се кандидира на претседателските избори кои ќе се одржат пролетта 2019 година. Тимошенко, која служеше два премиерски мандати од 2005 до 2010, најави дека својата кампања ќе ја ...

Украина, Тимошенко ќе се кандидира на претседателските избори

Алсат-М

Јулија Тимошенко ќе се кандидира за претседател на Украина

AKO

Јулија Тимошенко се кандидира за претседател на Украина

Локално

Точка Р.С.Европа Макфакс Таратур Тера Република

10 поврзани вести »

Канада ја легализираше марихуаната

Глас на Америка - пред: 14 часа

Канада ја легализира рекреативната употреба на марихуаната на национално ниво. Одлуката стапува на сила почнувајќи од 17-ти октомври. Двата дома на парламентот изгласаа легализирање на дрогата за рекреативна употреба, со што Канада стана првата ...

Канада – легализација на канабисот чија цел е и спречување на криминалот

Академик

Канабисот ќе биде легален во Канада од октомври!

Факултети

Трудо: Рекреативното конзумирање марихуана во Канада ќе стане законско од 17 октомври

Локално

Алсат-М Сакам да кажам Точка Локално Фокус Канал5 Таратур Мета

46 поврзани вести »

Вселената може да стане арена за идни војни, вели француската министерка за одбрана

Макфакс - пред: 12 часа

Франција треба повеќе да инвестира во надзор на космосот, со цел да се спречи опасноста истиот да стане „арена за идните војни“, рече француската министерката за одбрана, Флоранс Парли. Неколку дена откако американскиот претседател, Доналд Трамп, ...

Трката за вооружување во вселената е сè потензична! Франција предупредува: Големи војни ќе се водат во вселената

Точка

Парли: Треба да спречиме Вселената да стане арена на идни војни

1tv

Трамп нареди да се формираат „вселенски борбени сили“ на САД

Кајгана

Н.Македонија Локално А1 On

7 поврзани вести »