TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Тачи: УЧК имаше една мисија - протерување на Србите од Косово (ФОТО)

МКД - пред: 16 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека е горд што бил војник на Ослободителната војска на Косово (УЧК) од нејзиното формирање. Како што соопшти, нему најголемата чест во животот му била што ја носел униформата на УЧК и бил нејзин политички ...

Бунтовниците во Јужен Судан не ја прифатија владината мировна понуда

А1 On - пред: 18 часа

Бунтовниците во Јужен Судан денеска ја одбија владината мировна понуда, за ставање крај на шестгодишната војна, во која загинаа 380.000 луѓе. Претседателот на Јужен Судан, Салва Кир предложи сегашните 32 регионални држави да ги намали на изворни 10, ...

Мировната понуда од Владата неприфатлива за бунтовниците од Јужен Судан

Слободен Печат

Бунтовниците во Јужен Судан не ја прифатија владината мировна понуда

Локално

Бунтовниците во Јужен Судан не ја прифатија владината мировна понуда

Опсервер
4 поврзани вести »

Умерен земјотрес регистриран на иранскиот остров Кешм

А1 On - пред: 21 часа

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на иранскиот остров Кешм, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 47 километри.

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го погоди Иран

MTM

Силен земјотрес на границата помеѓу Кина и Киргистан

Centar

Умерен земјотрес регистриран на иранскиот остров Кешм

Опсервер
4 поврзани вести »

НЕ КАЖА КОЈ БИ ЈА НАПАДНАЛ: Столтенберг смета дека ЕУ без НАТО не е способна да ја брани Европа

Денешен - пред: 20 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Европска унија не може сама, без НАТО да ја одбрани Европа. Неговата изјава уследи по понудата на францускиот претседател Емануел Макрон, Полска да учествува во францускиот ...

Столтенберг: ЕУ не е во состојба да ја брани Европа, затоа тука е НАТО

Макфакс

Столтенберг го отфрли барањето Франција да биде центар на европската одбрана

Р.С.Европа

Столтенберг: ЕУ не е во состојба да ја брани Европа, затоа тука е НАТО

24Инфо

Н.Македонија Точка MTM Frontline +инфо Либертас А1 On Опсервер

15 поврзани вести »

Ганц: Ќе формирам влада без Нетанјаху и без арапските партии

24Инфо - пред: 18 часа

– Лидерот на израелската опозиција Бени Ганц денеска, две недели пред изборите, изјави дека ќе формира влада без премиерот Бенјамин Нетанјаху и без поддршка од коалицијата Заедничка листа, составена претежно од арапски партии.

Ганц: Ќе формирам влада без Нетанјаху и без арапските партии

А1 On

Лидерот на израелската опозицијата ќе формира Влада без Нетанјаху

Слободен Печат

Ганц: Ќе формирам влада без Нетанјаху и без арапските партии

Локално

ММС Денешен MakPress Опсервер

8 поврзани вести »

СОМНЕЖ ЗА КОРОНАВИРУС: Украинец во карантин во Стара Загора

MTM - пред: 16 часа

Украински државјанин е примен на Клиниката за инфективни болести при Универзитетската болница Проф. Д-р Св. Киркович, соопштија од болницата. Тој бил жител на Стара Загора, но во последните три години престојувал во Кина, каде пристигнал на 4 ...

Eрупција на вулканот Питон де ла Фурнез (ВИДЕО)

+инфо - пред: 21 часа

Иако вчера се најавуваше крај на ерупцијата, сепак во раните утрински часови лавата повторно започна да тече. Познатиот вулкан Питон де ла Фурнез, кој се наоѓа на францускиот остров во Индискиот океан Реунион, за прв пат оваа година на 10 февруари ...

Незаборавни слики од ерупцијата на вулканот Питон де ла Фурнез (Видео)

Либертас

Незаборавни слики од ерупцијата на вулканот Питон де ла Фурнез (Видео)

Опсервер

Еруптивна активност на вукланот Питон де ла Фурнез (ВИДЕО)

Слободен Печат

MakPress Курир Press24

7 поврзани вести »

Израел спречил хакирање на телефоните на војниците

А1 On - пред: 21 часа

Израелската армија денеска соопшти дека спречила обид на милитантната група Хамас да ги хакира телефоните на војниците. Изминатите месеци мобилните телефони на десетина војници се „заразени“.

Хамас хакирал мобилни телефони на „илјадници израелски војнции“

Нетпрес

Израел спречил хакирање на телефоните на војниците

Опсервер

Хамас со лажни профили ги заведувал израелските војниците

Вечер

Макфакс 24Инфо MakPress

7 поврзани вести »

Нови шок детали за убиството на Аркан: Бил ликвидиран за 10 секунди со 3 куршуми во глава- крварел од око, а забите му ...

Магазин - пред: 17 часа

Жељко Ражнатовиќ Аркан (48) и неговите пријатели Миленко Мандиќ (44) и Драган Гариќ Гара (47) беа убиени на 15 јануари 2000 година во белградскиот хотел „Интерконтинентал“ за само десет секунди, а можеби и во пократок интервал! Ова го утврди ...

Преубаво теле родено на Валентајн со дамка во форма на срце

Скопје24 - пред: 20 часа

Денот на вљубените е посебен ден за многумина кои ја слават љубовта. Овој ден бил посебен за едно семејство. Тоа утро се родило теле со дамка на главата во форма на срце. На една фејсбук страница „Love Ballymena“, беа споделени слики од ...