TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Затворен египетски фоторепортер е добитник на лауреатот за слобода на медиумите на УНЕСКО

Радио МОФ - 23.04.2018

Египетскиот фоторепортер Махмуд Абу Заид, познат како Шавкан, е добитник на лауреатот за слобода на медиумите на УНЕСКО за 2018 година. Тој е во затвор од август 2013 година, откако бил уапсен додека известувал за демонстрациите на плоштадот Рабаа ...

Награда за слобода на медиумите од УНЕСКО за уапсен египетски фоторепортер

Независен

Шавкан – добитник на наградата за слобода на медиумите на УНЕСКО

Нова ТВ

Награда за слобода на медиумите од УНЕСКО за уапсен египетски фоторепортер

Сител

+инфо

5 поврзани вести »

"Српскиот Рамбо" во затвор зборува дека е платен убиец на Путин: Во реалноста е лажго и алкохоличар, кој живее во филм

Точка - 23.04.2018

Игор Рус отсекогаш сонувал да живее живот на главен јунак од филм и живеел на граница меѓу фикцијата и реалноста. Повеќето од тоа што го зборувал за себе е лага. Тој е криминалец, кој вели дека е снајперист и војник, а всушност е патолошки лажго и ...

3D куќа изградена за само 48 часа

Бизнис Инфо - 23.04.2018

Фото: CLS architetti Многу 3D печатени куќи се појавуваат во последно време, но ова е прв пат еден реномиран архитект за само 48 часа да изгради куќа од специјален малтер за брзо сушење. Објектот зафаќа површина од 100 метри квадратни, а целиот ...

Сириски авиони бомбардираат јужни квартови на Дамаск

Фокус - 23.04.2018

Владини авиони бомбардираат цели во јужниот дел на Дамаск, што е под контролра на опозицијата, објави интернет страницата „Сирија Директ“. Според сириската опозиција најмалку 70 воздушни напади и 30 касетни бомби биле фрлени во јужниот дел на градот.

За пет дена извршени 400 воздушни напад на квартови во Дамаск

Локално

Сириски авиони бомбардираат квартови во Дамаск

А1 On

За пет дена извршени 400 воздушни напад на квартови во Дамаск

Либертас

Бриф iPortal

6 поврзани вести »

"Human Rights Watch" ја осуди дискриминацијата: Во оваа држава работа добиваат само слаби и убави жени

Точка - 23.04.2018

Големите кинески компании како "Alibaba", џиновите на интернет трговијата, дискриминираат при вработувањето, давајќи им отворена предност на мажите, обвинува организацијата за човекови права "Human Rights Watch" и предупредува дека условите за ...

ПРОРОШТВОТО НА ГЕРМАНСКИОТ МОНАХ ОД 17 ВЕК: Ќе се случи ужас, но една земја на југот на Европа ќе биде “Храм Божји”

Маркукуле - 23.04.2018

Пророштвото вели дека 20 век ќе биде најизопачен од сите, а открива и која земја ќе биде “Хармот Божји” во 21 век. Ова пророштво настанало во 17 век, а се верува дека автор е германски свештеник.

Што ни кажува густината на римските патишта за економскиот развој денес

+инфо - 23.04.2018

Податоците покажуваат дека земјите кои биле технолошки понапредни уште пред 1500 година се компаративно побогати и технолошки софистицирани денес. Податоците покажуваат дека земјите кои биле технолошки понапредни уште пред 1500 година се ...

Откриени добрите и лошите страни на работењето на брод

Фактор - 23.04.2018

„Таму немате слободни денови, туку само слободни часови, но сепак би сакал да продолжам да патувам до крајот на животот.“ Џулијан Остин (28) работи веќе 7 месеци на брод и посетил 30 земји.

Долниот дом на францускиот Парламент одобри нов закон за азил

24 Вести - 23.04.2018

Д олниот дом на францускиот парламент со големо мнозинство одобри контроверзен закон кој ги заострува правилата за азил. С поред него , времето кое илегалните мигранти можат да се држат во притвор се зголемува на 90 дена, се намалува рокот за ...

Долниот дом на францускиот Парламент одобри нов закон за азил

Локално

Франција ги заострува правилата за азил

Алсат-М

Долниот дом на францускиот Парламент одобри нов закон за азил

А1 On

Сител Н.Македонија Тера Либертас

8 поврзани вести »