TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Инстаграм започнува борба против голотијата во пораките

Денар - пред: 23 часа

Инстаграм најави нова алатка која е наменета за малолетните корисници, а има за цел да ги заштити од т.н сексторција. Станува збор за уценување фотографии со експлицитна, или најчесто голотија, содржина, чиј број во последните години се зголемува.

Инстаграм воведува нова опција и се однесува на голотијата на социјалната мрежа

Точка

„Инстаграм“ воведува мерки против дигиталното насилство сексторзија

Факултети

Инстаграм воведува голема промена, еве за што се работи

4NEWS

Кумановски м. Курир Press24

7 поврзани вести »

Учествувајте на второто издание на Startup Weekend Ohrid

Иновативност - 12.04.2024

После две години, Стартап Викенд Охрид се враќа на сцената. Оваа година од 26ти до 28ми април ќе се одржи второто издание на Стартап Викенд Охрид во просториите на универзитетот Св. Апостол Павле.

Учествувајте на второто издание на Startup Weekend Ohrid

IT.mk

Учествувајте на второто издание на Startup Weekend Ohrid

Трн
3 поврзани вести »

Samsung прославува декада на лидерство на светскиот пазар за soundbar-звучници

Пари - 12.04.2024

Samsung Electronics го одржува својот статус на лидер на глобалниот пазар за soundbar-звучници веќе десет години по ред, од 2014 до 2023 година, според годишниот извештај од Futuresource Consulting.

Samsung прославува декада на лидерство на светскиот пазар за soundbar-звучници

Фактор

Samsung прославува декада на лидерство на светскиот пазар за soundbar-звучници

Хаштаг
3 поврзани вести »

„TikTok“ му се заканува на „Instagram“ со својата нова услуга (ФОТО)

Денар - 11.04.2024

„TikTok“ планира да објави нова апликација за споделување фотографии за да биде конкурент на „Instagram“. Во известувањето испратено до корисниците, „TikTok“ вели дека се подготвува да објави нова апликација за споделување фотографии наречена ...

TikTok развива нова апликација која ќе му конкурира на Instagram

Иновативност

ЗАКАНА ДО ИНСТАГРАМ ОД КОЈА НЕМА ДА ИМ Е СЕЕДНО: Еве што најавува ТикТок ново за корисниците ширум светот, ќе се заразите веднаш!

Курир

Конкуренција за Инстаграм: ТикТок најавува новина за корисниците ширум светот

Zoom
4 поврзани вести »

Како сандачето на Gmail ни стана онлајн шупа

Оff.net - пред: 2 часа

Пред две децении, за да се отвори Gmail беше потребно да се добие покана од некој што веќе има отворено сандаче. Добивањето таква покана повлекуваше чувство на гордост и избраност. 20 години подоцна, онлајн сандачето на Гугл стана една огромна и ...

Како правилно да го исчистите вашиот паметен телефон

Факултети - пред: 7 часа

Паметните телефони ги користиме секој ден, па не е чудно што нечистотијата брзо се таложи и на нив и во нив. Во продолжение прочитајте неколку совети и трикови за темелно чистење на вашиот уред.

Мозочните бранови патуваат во една насока кога создаваме спомени, а во спротивна кога се потсетуваме на нив

Факултети - пред: 11 часа

Во период од неколку секунди лице кое се движи по улица може да го провери телефонот, да се проѕева и да го приспособи одот за да го избегне вирот пред себе. Мирисот од количката со храна може одеднаш да му предизвика сеќавања од детството или да ...

Голем интерес за услугата OneID на вебинарот организиран од КИБС и Nextsense

Фактор - 12.04.2024

Пред поголем број учесници, КИБС и Nextsense на 21 март успешно го реализираа најавениот интерактивен вебинар „Како до еволуција и раст на вашиот бизнис со OneID“. Во едночасовната дискусија, говорниците Сузана Тасевска од КИБС и Виктор Крстевски од ...

Голем интерес за услугата OneID на вебинарот организиран од КИБС и Nextsense

Денар
2 поврзани вести »