TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Дали со вградување плин се оштетува моторот на автомобилот?

USB - пред: 39 мин

„На плин“ најдобро функционираат моторите кои се фабрички приспособени за овој вид на гориво. Како за пример, Opel Astra 1.4T, има мотор кој е фабрички прилагоден за плинска инсталација, со тоа што се појачани самите вентили како и нивните „седишта“.

Xiaomi Mi Max 3 ќе биде со 6.9-инчен дисплеј и 5400mAh батерија

Телефони.мк - пред: 2 часа

Извршниот директор на Xiaomi веќе потврди дека се работи на наследникот на Mi Max 2 , кој ќе пристигне наредниот месец. На новиот список на TENAA се откриени нови детализа Mi Max 3, кој доаѓа со огромен 6.9-инчен дисплеј и алуминиумска конструкција ...

Xiaomi Mi Max 3: 18:9 екран со FullHD+ резолуција и Snapdragon 710

USB
2 поврзани вести »

Google ја пушти веб верзијата од Messages заедно со неколку други новини на апликацијата

Smartportal - пред: 2 часа

Messages е апликација од Google која е наменета за SMS комуникација, на која компанијата ги става сите ресурси за понатамошен развој. Ова е апликацијата која ќе продолжи да се развива како главна за комуникација од страна на Google, по одлуката за ...

Заштедете интернет сообраќај со Datally

IT.mk - пред: 3 часа

Datally е Android апликација од Google која на корисниците им овозможува полесно да управуваат со интернет сообраќајот. Со ова корисниците ќе може да заштедат, или барем да го ограничат времето кое го поминуваат на интернет од телефон.

Што да правите кога Chrome ви го “гуши” компјутерот?

USB - пред: 2 часа

Интернет прелистувачот на Google, Chrome е во состојба да ја забави работата на компјутерот, дури и ако станува збор за прилично современа конфигурација. Ако отворите премногу табови на Chrome, лесно може да ви се случи да ви ја изеде целата работна ...

Колку им се развиени дигиталните вештини на Македонците во споредба со ЕУ?

Иновативност - пред: 3 часа

Македонија прва по ниско целокупно ниво на дигитални вештини! Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) деновиве објави кратка анализа за нивото на дигиталните вештини во Македонија и ЕУ, која открива дека нивото на дигитални вештини кај ...

Одлична продажба на P20 серијата од Huawei

Телефони.мк - пред: 4 часа

Huawei се пофалија со одлични продажни цифри со P20 серијата на смартфони. Од моментот кога беа лансирани новите модели во март, за 90 дена беа продадени дури 6 милиони смартфони од оваа серија, што претставува голем пораст на продажбата во споредба ...

Bandito e бразлетна која ќе ве спаси од комарците

Иновативност - пред: 4 часа

Никој не сака комарци. Не само што се досадни, туку шират и смртоносни болести како маларија, чума, жолта треска и вирусот зика. Тие мали инсекти се одговорни за околу 725.000 смртни случаи секоја година.

Bandito – алка што е блокатор за комарци

Бизнис Инфо
2 поврзани вести »

Домашните миленици може да заработат и 15 илјади долари од објава

Телефони.мк - пред: 4 часа

„ Влијателните “ на социјалните мрежи ја имаат работата од соништата - сам свој газда, го прават тоа што го сакаат и за тоа некој добро плаќа од една објава на Instagram може да заработат една просечна месечна или дури и годишна плата.

Ватикан плаќа речиси 200.000 долари да ги добие домените .catholic

USB - пред: 3 часа

Непрофитната организација ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) сé уште размислува дали да креира интернет домени со наставката .catholic, нешто што првенствено e барање на Ватикан.