TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Фотографија од панелите ги потврдува карактеристиките на поевтиниот iPhone

USB - пред: 12 часа

Се појави нова фотографија, која ги прикажува дисплеј панелите на сите три претстојни iPhone модели. Бенџамин Гескин, дојавувач на информации од Apple екосистемот, сподели фотографија на Twitter , на која трите панели сугерираат дека Apple ги ...

„Протекоа“ податоци за новиот Dell XPS 13 2-во-1

IT.mk - пред: 16 часа

Дел го претстави новиот XPS 13 се чини без воопшто да има намера да го направи ова. Чилеанската гранка на компанијата се пофали со новиот иновативен изглед на XPS 13, пренесе Tom’s Hardware.

Instagram Stories ќе има реакции исти како Facebook

Телефони.мк - пред: 15 часа

Facebook сака од Instagram да направи повеќе промени, со кои ќе поттикне интерактивност кај своите корисници. Затоа постојано ја подобрува апликацијата со нови алатки и опции секој месец. Изгледа дека опциите од Facebook со реакции ќе ги има и на ...

Веќе ќе можеме да ги синхронизираме сметките на Instagram и на Facebook Messenger

Локално
2 поврзани вести »

Францускиот малопродажен синџир Auchan воведе гласовен асистент за избор на вино

Иновативност - пред: 16 часа

Во соработка со Google Home францускиот малопродажен синџир Auchan го лансираше првиот гласовен четбот асистент за вино и храна, кој купувачите ќе ги советува врз основа на нивните потреби и желби.

Шеќерот ја подобрува меморијата кај повозрасните

Емитер - пред: 13 часа

Шеќерот ја подобрува меморијата кај повозрасните лица, а ја зголемува и нивната мотивација за извршување на тешки задачи со полн капацитет, вели најновото истражување спроведено од Универзитетот во Ворвик.

TED: Вселенските бродови на иднината

IT.mk - пред: 16 часа

Луѓето се истражувачи, тоа е всадено во нашата ДНК, вели Рајан Вид во својот TED говор. Г. Вид е ко-основач и директор на Positron Dynamics компанијата која работи на развој на мотор кој како гориво ќе користи ...

Дојде и тој ден: На Русите С-400 испорачан пред време- непријателските авиони веќе не се невидливи (видео)

Press24 - пред: 16 часа

Руската фабрика за оружје Алмаз-Антеј на руското Министерство за одбрана му го предаде првиот контингент на ракетен систем со долг дострел S-400. Церемонијата беше одржана на полигонот Капустина Јар во регионот Астрахан, а како што рече генералниот ...

Рускиот ракетен систем С-400 е готов и пред поставениот рок (ВИДЕО)

МКД
2 поврзани вести »

20 клучни иновации кај автомобилот: 18. Турбо натполнење

Емитер - пред: 14 часа

Турбополначите за првпат биле употребени во авионските Ото-мотори затоа што при големи висини, воздухот е редок и потребно било дополнително принудно полнење на цилиндрите со воздух за моторот да може да ја испорача очекуваната силина.

Notepad после 33 години конечно добива големи промени!

Телефони.мк - пред: 18 часа

За прв пат после толку години, Microsoft најави дека во наредната Windows 10 надградба ќе има и неколку подобрувања на Notepad. За таа намена компанијата побарала мислење од корисниците, со цел промените да бидат поефикасни.

Седум интернет-пребарувачи кои ја штитат вашата приватност

Иновативност - пред: 18 часа

Google и Bing се најпопуларните веб пребарувачи, но не стојат добро кога е во прашање заштитата на приватноста затоа што рутински ги собираат вашите податоци на повеќе начини отколку што можете да замислите.