TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Научете ги имињата на растенијата и животните преку апликација

Факултети - пред: 20 часа

Се сеќавате ли на „Покемон Гоу“? Популарноста на таа игра беше огромна. Насекаде можевте да видите луѓе што шетаа наоколу обидувајќи се да фатат измислени чудовишта во нивните соседства. Најдоброто од сѐ е фактот што апликацијата нѐ извади надвор.

Заборавете на џоjстик, летајте дронови со вашето торзо

USB - пред: 22 часа

Замислете да управувате дрон користејќи го движењето на вашето торзо, додека главата е слободна за да разгледува наоколу, so други зборови да летате како птица. Истражување покажа дека е попрецизно и поефективно ако се управуваат летачки машини со ...

Microsoft и Walmart го продлабочија своето партнерство

IT.mk - 18.07.2018

Најголемиот ланец на физички продавници Walmart постигна договор да го користи облакот на Microsoft. Сервисите на Microsoft треба да овозможат и алгоритми за споделување на податоци и статистики од продажбата со продавачите.

Microsoft и американскиот малопродажен синџир Wal-Mart склучија стратешко партнерство

Иновативност

Microsoft и Walmart склучија договор за соработка во обид за подобра конкуренција против Amazon

Smartportal

Walmart и Microsoft објавија стратешко партнерство

USB
4 поврзани вести »

Мелбурн доби џиновски сончев колектор – може да складира енергија за 220 домаќинства

Иновативност - 18.07.2018

Што ако инфраструктурата за обновлива енергија е истовремено и функционална и убава? Истражувајќи го тоа италијанскиот архитект Антонио Мака направи џиновски сончев колектор кој може да генерира доволно енергија за 220 домови во Мелбурн, Австралија.

Sun Ray – сончев колектор што може да снабди 220 домови со енергија

Бизнис Инфо
2 поврзани вести »

Nokia X5 – двојна камера, процесор MediaTek Helio P60, Android 8.1 Oreo за 128 евра (ВИДЕО)

Стандард - 18.07.2018

HMD Global го објави официјално во Кина новиот смартфон од средната класа Nokia X5. На крајот, повеќето гласини за уредот се потврдија, вклучувајќи и онаа за дисплеј со „Notch“. Уредот нуди 5.86-инчен екран со резолуција 720×1520 пиксели и сооднос ...

Samsung претстави 8GB LPDDR5 DRAM чип

IT.mk - 18.07.2018

Samsung го претстави првиот 10nm 8GB LPDDR5 DRAM чип. Чипот е поштедлив од досегашните и е развиен за вештачка интелигенција и 5G мрежите. Чипот е 1,5 пати побрз од LPDDR4X со брзина на трансфер на податоци до 51 GB/s.

Samsung ја најавува следната генерација на мобилни RAM чипови

Телефони.мк

Новите чипови на Samsung ќе ги направат смартфоните побрзи

Денар

Samsung претстави 8GB LPDDR5 RAM меморија за смартфони

USB
4 поврзани вести »

Sony Xperia XZ3 ќе се продава во Европа за 849 евра

Стандард - 18.07.2018

Sony Xperia XZ3 е нов паметен телефон кој се очекува да биде прикажан од компанијата за прв пат на саемот IFA 2018. Технолошкото шоу ќе се одржи во Берлин помеѓу 31 август и 5 септември, а тоа ќе биде еден од најинтересните модели кој нѐ очекува.

ВИ заедницата е посветена да не создава роботи-убијци

Локално - 18.07.2018

Компании и истражувачи кои работат во областа на вештачката интелигенција (ВИ) презедоа конкретен чекор против појавата на смртоносни автономни оружја, свесни од опасноста од користењето на технологијата за воени цели.

Компании за вештачка интелигенција посветени да не создаваат роботи-убијци

USB
2 поврзани вести »

Link & Fly е првиот летачки воз-авион во светот

Иновативност - 18.07.2018

Компанијата AKKA technologieѕ дизајнираше модуларен авион кој се претвора во воз. Концептот предвидува авион кој има крила што се откачуваат од телото на авионот, каде што се сместени патниците. Целта е да се олесни патувањето до и од авионите.

Кинеската компанија Cenntro ќе произведува електрични возила во Бугарија

Иновативност - 18.07.2018

Кинескиот производител на електрични возила Cenntro Automotive Corporation заедно со својот партнер SEVIC eMobility од Луксембург планира да инвестира 10 милиони евра во текот на следните три години во фабрика за производство и склопување на ...