TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Ни НАСА не знае од што се овие дупки на Арктикот

Факултети - пред: 11 часа

НАСА веќе десет години прави воздушни испитувања над Арктикот, но големата ледена дивина сѐ уште приредува изненадувања кои претходно не биле забележани. Пример за тоа се кружните формации забележани минатата недела додека истражувачки авион летал ...

Ова е првата 3Д-снимка од клетки што се движат низ жив организам

Факултети - пред: 11 часа

Следниот пат кога ќе имате лош ден и ќе се чувствувате мрзливо или неинспирирани за вашето постоење, имаме решение. Погледнете ја оваа снимка и запомнете дека во нас има клетки што се убиваат од работа за да нè одржат во живот .

За овој остров среде Европа никој не зборува...

Факултети - пред: 12 часа

За да заминете на островот Римс, неопходна ви е дозвола. По добивањето на дозволата, мора да поминете низ неколку безбедносни контроли, да се слечете, да го дезинфицирате телото и да облечете специјален костим кој личи на вселенски скафандер.

Заблудата поврзана со странските зборови: Дали го знаете вистинското значење на „велнес“ и „спа“?

Факултети - пред: 12 часа

Зборовите што сме ги позајмиле од германскиот и од англискиот кај нас цврсто се удомија, но малку луѓе се прашуваат што тие навистина значат. Странските зборови малку по малку се вовлекуваат во нашите разговори, а кај обожавателите на патувањата ...

Шест иновативни начини да ја зголемите видливоста на вашиот бренд

Иновативност - пред: 20 часа

Да се има силен и доверлив бренд е многу важно за растот на компанијата. Ако таргетирате публика која не го знае или не му верува на вашиот бренд, нема начин како да го зголемите бројот на клиенти и продажба.

И амбалажата го продава производот

Н.Македонија
2 поврзани вести »

Гејминг новости од минатата недела #74

IT.mk - пред: 21 часа

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, седумдесет и четврто издание. Ghost Recon: Heroes Unleashed е hard core мод кој излезе по шестнаесет години работа.

На вонземјаните на Суперземјите би им било тешко да одлетаат во вселената

МКД - пред: 21 часа

Силната гравитација на поголемата верзија на Земјата може да ги приземјува сите ракети на Суперземјаните. Потрагата по планети што орбитираат околу други ѕвезди открива дека планетите како Земјата се прилично ретки.

Што е HFR и како ќе ги промени модерните телевизори?

Стандард - пред: 18 часа

Современите телевизори нудат импресивен квалитет на сликата поради високата резолуција, но исто така и поради иновации како HDR технологијата. Една од следните сфери што треба да се променат од страна на производителите е брзината на кадрите.

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија започна со градење капацитети за раст на е-трговијата

Иновативност - пред: 21 часа

Минатата недела, под името „Жени во е-трговија” , Асоцијацијата за е-трговија на Македонија успешно ги реализираше дводневните обуки и тренинзи како дел од програмата која ја презентираа на прес-конференцијата пред неполн месец.

9 нерешени етички проблеми поврзани со виртуелната реалност

Орбис - пред: 20 часа

Во последните неколку години е забележан значаен напредок на виртуелната реалност (ВР). Квалитетот на ВР-очилата е сè подобар, понудата на соодветни содржини расте, а само во еден квартал од 2017 биле продадени повеќе од еден милион ВР-сетови.