TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

„Правно зајакни“ – нова веб страна која ќе им помага на граѓаните со правни совети

IT.mk - 21.06.2018

Правно зајакни е нова веб платформа на која граѓаните може да пронајдат многу податоци за своите права и обврски. Платформата има многу корисни информации околу тоа со кои права располага секој граѓанин и кои чекори треба да ги преземе доколку тие ...

Германскиот гигант Porsche купи 10% од хрватската компанија Rimac

IT.mk - 21.06.2018

Хрватскиот производител на луксузни електрични возила има нов партнер. Станува збор за германскиот гигант Porsche кој купи 10% од акциите на компанијата. Rimac Motors го има најбрзиот електричен автомобил на планетата.

Самсунг го претстави изданието на Галакси С9 и Галакси С9+ во нијанса на Златно Изгрејсонце!

Телефони.мк - 21.06.2018

Сеул, Кореа – 21. Јуни, 2018 – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) ги најави новите изданија на Галакси С9 (Galaxy S9) и Галакси С9+ (Galaxy S9+) паметните телефони, во нијанса на Златно Изгрејсонце (Sunrise Gold).

Диносаурусите не можеле да го исплазат јазикот

USB - 22.06.2018

Диносаурусите често се претставени како немилосрдни суштества со огромни заби и јазик кој се протега надвор од нивните усти слично како кај гуштерите. Но, новото истражување откри голем проблем со оваа класична слика.

GGS04 Финале – Рикеп на 4та сезона, јавувања во живо, планови за 5та сезона и масивен ГИВАВЕЈ

IT.mk - 21.06.2018

Ова за жал е последната епизода од оваа сезона и имаше куп награди и најави за следната сезона. Во оваа епизода може да се запознаете со плановите на Гораст, Бобо и Данко за следната сезона.

Вештачката интелигенција на „Гугл“ ќе може да ја предвидува смртта на пациентите

Макфакс - 21.06.2018

Користењето на електронски здравствени податоци може значително да ја подобри прецизноста за предвидување на исходот, се наведува во нова студија објавена во списанието „Nature“. Врз основа на експеримент во кој биле искористени податоци од две ...

Вештачката интелигенција на Google ќе може да ја предвидува смртта на пациентите

USB
2 поврзани вести »

Уште една кинеска иновација: Погледнете зошто овој телефон ја воодушеви светската јавност

Точка - 21.06.2018

Кинеската компанија Oppo го претстави новиот паметен телефон Find X чиј што екран ја зафаќа речиси целата предна површина од телефонот и воопшто нема “Notch” како на пример кај iPhone X и последните модели на Huawei.

Нов кинески телефон кој ја воодушеви светската јавност

ЗаЗабава
2 поврзани вести »

„Microsoft News“ е новата апликација за вести на компанијата за Android и iOS

1tv - 21.06.2018

Мајкрософт сака да стане главен извор за најнови вести за милиони корисници. Компанијата го користи својот официјален блог за да извести дека тие прават промени на начинот на кој тие препорачуваат и прикажуваат статии на Интернет.

„Microsoft News“ е новата апликација за вести на компанијата за Android и iOS

Либертас

Microsoft News е нова апликација за вести на компанијата за Android и iOS

USB
3 поврзани вести »

Соларен дом со соларен покрив

USB - 21.06.2018

Далеку од џунглата на Сао Паоло во Бразил, убава вила со соларна енергија имплементирана и приифатена од природата е сместена во бујно зеленило. Бразилското артитектско студио, Studio MK27 ја создаде неверојатната куќа наречена Planar House за едно ...

“Што е животот без да се имаме?” – Новата реклама за “Скопско” со актерите од Прилеп е вистинска животна сторија ...

Маркукуле - 21.06.2018

Скопско, како водечки пивски бренд во Македонија, уште од своите почетоци верува дека она што е најважно во животот е токму времето поминато со луѓето што ни се блиски. Муабетите и приказните што ги споделуваме, насмевките и спомените што заедно ги ...

(Видео) За пријателите, за дружбите…за нас!

Divian Arts

За пријателите, за дружбите...за нас!

Точка

За пријателите, За дружбите… За нас! – нов ТВ спот на Скопско

Сакам да кажам

Иновативност

5 поврзани вести »