Нема план Б за Македонија, решавање на името, па НАТО

Р.С.Европа - пред: 34 мин

Нема друг начин да се влезе во НАТО без решение на проблемот со името, порача Генералниот секретар на НАТО. Тој го охрабри премиерот Заев за реформите и побара поголема соработка власт - опозиција.

347 поврзани вести »

Албанските политички партии ја осудија одлуката на Иванов

Алсат-М - тукушто објавено

Албанските политички партии ја осудија одлуката на претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците. Велат дека оваа одлука на претседателот била очекувана, но оти таа нема да го спречи повторното донесување на законот веќе следниот месец.

118 поврзани вести »

Бугарските пратеници со аплауз ја поздравија ратификацијата на Договорот со Македонија

Фокус - пред: 37 мин

Бугарскиот парламент денеска едногласно го ратификуваше Договорот за добрососедство со Македонија. И пратениците од власта и пратениците од опозцијата гласаа за ратификацијата, а по гласањето дадоа аплауз.

69 поврзани вести »

Наумовски контра Владата – „Никој нема право да менува име на држава“

ТВ21 - тукушто објавено

Пропаѓа ли последниот обид земјава да се приклучи кон европското семејство и да биде дел од НАТО Алијансата? Ова е прашањето кое се отвoра по синоќешната изјава на преговарачот во спорот со името Васко Наумовски.

61 поврзани вести »

Македонија

Собранието ги усвои во прво читање реформите на прислушувањето

Канал5 - пред: 39 мин

Во поладневниот дел се одржаа две седници на Собранието на Република Македонија. Беа изгласани во прво читање предлог законските измени во Законот за внатрешни работи беа изгласани . На 30.

20 поврзани вести »

Запалено знаме на НАТО на скромните двојни анти-НАТО протести во Скопје

Телма - пред: 4 часа

Неколкумина активисти на Левица и неколку десетици приврзаници на Семакедонскиот конгрес Македониум денеска протестираа пред Собранито. Тие се собраа таму и протестираа додека внатре во парламентот траеше обраќањето на генералниот секретар на НАТО, ...

40 поврзани вести »

Зоран Заев: Безрезервно ја поддржувам кампањата #СегаКажувам. Mора да се стави крај на молкот и на неизвесноста!

Либертас - пред: 1 час

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил изрази безрезервна поддршка за кампањата # СегаКажувам . -Безрезервно ја поддржувам кампањата # СегаКажувам . Ги поддржувам сите храбри жени кои одлучија да го прекинат молкот и да придонесат за промена ...

27 поврзани вести »

Економија

Добро е! Криптовалутите се кренаа од „мртвите“.

Таратур - пред: 36 мин

Вкупно 49 од 50 криптовалути почнаа да растат после „крвопролевањето“ на пазарот за дигитални пари. Биткоинот денес порасна за 16% и се тргуваше за повеќе од 12.000 долари. Сепак е далеку од рекордните 20.000 долари.

25 поврзани вести »

Министерот Бектеши се сретна со бизнис делегација од американската трговска комора во Албанија

А1 On - пред: 1 час

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

21 поврзани вести »

УЈП пак бара физичките лица да се регистрираат како ДДВ обврзници

Алсат-М - пред: 2 часа

Управата за јавни приходи, слично како и минатата година, на „мала врата“ им наметна обврска на физичките лица кои оствариле приход над еден милион денари да се регистрираат како ДДВ обврзници.

12 поврзани вести »

Балкан

Заедничка истрага за атентатот врз Оливер Ивановиќ

24 Вести - пред: 34 мин

- Ова е град на страв и болка, никогаш веќе нема да се вратиме во Косово – изјави сопруга на Оливер Ивановиќ, додека илјадници присутни чекаа да и изразат сочувство. Приврзаници, симпатизери и државни функционери дојдоа во Алејата на заслужни ...

122 поврзани вести »

Погребан Оливер Ивановиќ, цела Србија му оддаде почит

Макфакс - пред: 1 час

Оливер Ивановиќ е погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белгард. Пред семејството и странски колеги, од Ивановиќ се опростија голем број граѓани од цела Србија, кои од утрото му оддаваа почит на убиениот политичар од Косово ...

126 поврзани вести »

Харадинај: Нема барање од Србија за вклучување во истрагата за Ивановиќ

Алсат-М - тукушто објавено

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај, изјави дека Србија не испратила некакво официјално барање за вклучување во истрагата за убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ во Северна Митровица.

50 поврзани вести »

Свет

Сексот со Трамп беше како од учебниците

Репортер - пред: 22 мин

Неодамна се поајви веста дека американскиот претседател Доналд Трамп во 2006 година имал секс со порно-актерката Стефани Клифорд, која е позната под името Сторми Даниелс. Неговиот адвокат Најкл Кохен наводно ѝ платил чек од 130.000 долари за да ...

56 поврзани вести »

Големо невреме во Холандија уби три лица И откажа стотици летови

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Аеродромот во Амстердам „Схипхол“ ги откажа сите летови, а холандската државна железница ги запре возовите, откако големо невреме ја погоди Холандија, при што три лица загинаа. Од аеродромот соопштија дека тој ќе остане затворен на неодредено време ...

17 поврзани вести »

Продолжува вонредната состојба во Турција

Канал5 - тукушто објавено

Турскиот парламент денеска ја продолжи по шести пат вонредната состојба во земјата . Турскиот парламент изгласа да се продолжи вонредната состојба во земјата за уште три месеци . Прв пат вонредна состојба е прогласена по неуспешниот обид за воен ...

6 поврзани вести »

Скопје

Дополнителни безбедносни мерки за Водици, забрана за сообраќај на неколку улици

OhridNews - пред: 3 часа

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод верскиот празник „Богојавление-Водици“, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план.

23 поврзани вести »

Ајде да се гушнеме!

CivilMedia - пред: 2 часа

Гушни го светот – Embrace The World и „Младите за љубов“ Светскиот ден на гушкањето ќе го одбележат во сабота, 20 јануари, пред ГТЦ со почеток во 12:30. „Во сабота ќе го гушнеме Скопје, откако ја гушнавме цела Македонија.

5 поврзани вести »

Продолжува чистењето на Општина Кисела Вода

А1 On - пред: 7 часа

Општина Кисела Вода продолжува со акцијата за расчистување на сметот во сите месни и урбани заедници на својата територија. Со оваа акција од почетокот на оваа работна недела беше опфатено расчистување на отпадоците од улиците, тревните површини и ...

Црна Хроника

Србин нападнат и ограбен на патот Росоман-Кавадарци

Канал5 - пред: 7 часа

Непознати сторители вчера на пладне извршиле разбојништво врз српскиот државјанин В.Ѕ.Т. (24) на патот Кавадарци Росоман при што со закана со нож и шрафцигер од него одзеле 415 евра и 2.500 денари.

12 поврзани вести »

Кривична за тетовец кој еден месец присилно држел девојка во својот дом

Макфакс - пред: 6 часа

Тетовската полиција поднела кривична пријава против 20-годишниот М.Ф. (20) од тетовското село Пирок, поради сомнение за сторено кривично дело „противправно лишување од слобода“. Како што информираат од МВР, М.Ф.

30 поврзани вести »

Разбојништво во казино во Скопје, одземен дневниот промет

Канал5 - пред: 7 часа

Непознато маскирано лице ноќеска извршило разбојништво врз вработена во казино кои се наоѓа на улица „11-ти Октомври“ во Скопје, при што со закана со пиштол ги одзел парите од дневниот промет. По разбојништвото сторилелот побегнал.

12 поврзани вести »

Република

350 капачи ќе се фрлаат по крстот во Oхрид

24 Вести - пред: 34 мин

Околу 350 верници утре ќе се фрлаат по светиот крст во водите на Охридското езеро. Градот целосно е подготвен за богојавленскиот водосвет, а традиционалното фрлање на крстот и осветувањето на водите во Охридското езеро ќе се случи во 10 часот на ...

85 поврзани вести »

„Вистината за ДУИ“: Наводна злоупотреба на паркинзи, долгови и нерегуларни тендери во Гостивар

Макфакс - пред: 3 часа

Во рамките на кампањата „Вистината за ДУИ“ претставниците на Јавното претпријатие „Јавни паркиралишта и зеленило“ – Гостивар, денеска на прес-конференција обелоденија повеќе наводни злоупотреби направени од страна на претходното раководство на ...

7 поврзани вести »

Повреден Кумановец – ветрот откорнал парче од фасадата

Канал5 - пред: 2 часа

Kумановец е повреден откако дел од фасада од станбена зграда на градскиот плоштад се урнал и паднал врз кројачка работилница. Во тој момент во дуќанот се наоѓале неколку лица , а од нив со гребнатини и полесни повреди се здобил сопственикот на ...

Култура

Музичарите најавуваат тужби за изгубените субвенции

24 Вести - пред: 1 час

Музичарите кои останаа без субвенции од државата, откако Министерството за култура и МРТВ ги поништија одлуките од последниот конкурс решија на суд да ја бараат правдата. Зад тужбата ќе застанат стотина автори, музичари и продуценти.

39 поврзани вести »

Отворена групна изложба на фотографии од Охрид

Радио МОФ - пред: 2 часа

Во рамките на проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“ беше отворена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат. „Станува збор за дела на 12 вљубеници во градот под Самуиловата тврдина, кои со својот фотоапарат успеале да забележат неколку ...

5 поврзани вести »

Виртуозот на пијано Даниел Харитонов настапува со Македонската филхармонија

МРТ - пред: 7 часа

Харитонов за македонската публика ќе го изведе популарниот и раскошен концерт за пијано и оркестар од Франц Лист. На програмата вечер се и атрактивната увертира „Карневал“ од Антонин Дворжак, како и славната Симфонија бр. 2 од Јан Сибелиус.

12 поврзани вести »

Наука / Технологија

Револуциja или не: AI го победи човекот на тест за читање

Додај Гас - тукушто објавено

Програмата за вештачка интелигенција развиена од кинескиот гигант за електронска трговија Alibaba ја постигна првата победа воопшто на една машина над човек во оваа област. Тестот го дизајнирале експерти за вештачка интелигенција Универзитетот во ...

21 поврзани вести »

Експертите предупредуваат: Децата не би смееле да користат Snapchat

Точка - тукушто објавено

Истражувањата веќе одамна имаат покажано дека социјалните мрежи не влијаат баш најдобро на младите луѓе, а британската комесарка за деца смета дека родителите на децата треба да им ја забранат социјалната мрежа Snapchat.

Пристигна и паметен плакар кој сам дипли (Видео)

Сваштарник - пред: 36 мин

После паметен телефон, паметен автомобил, часовник…пристигна и паметен плакар. Таканаречениот “laundroid” го направила компанијата “Seven Dreamers”, а се користат три технологии: визуелна анализа, вештачка интелегенција и роботика.

5 поврзани вести »

Сцена

Меган Маркл модерна во црно за време на посета на замок со принцот Хари

Фемина - пред: 2 часа

Меган Маркл со модерен стајлинг и шармантна насмевка ги освојуваше обожавателите кои ја пречекаа неа и принцот Хари во Велс. Кралскиот пар го посети замокот во Кардиф. 36-годишната поранешна актерка носеше елегантно црно палто од Стела Мекартни и ...

18 поврзани вести »

Фудбалер на Јунајтед си „фати“ агентка на КГБ од која ќе ве заболи глава (ФОТО)

Sport 1 - пред: 2 часа

Репрезентативецот на Белгија, Маруан Фелаини има големи проблеми за да влезе во добра форма во дресот на Манчестер Јунајтед, но очигледно надвор од терените има многу подобра форма откако „се фати“ со плејбој девојката Викторија Бони.

4 поврзани вести »

Брижит Бардо ги нарекче лицемерки актерките, кои се жалеа на сексуален напад

Стандард - пред: 1 час

Поранешната француска филмска ѕвезда, Брижит Бардо ги окарактеризира како смешни и неинтересни повеќето изјави на актерки, кои тврдат дека станале жртви на сексуално малтретирање од страна на режисери и продуценти, соопшти Франс прес.

6 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт